home    
Slovak
  O nama
  Akti
  Aktivnosti
  Bilteni
  Press clipping
  Donatori
  Foto galerija
  Korisni linkovi
  Kontakti
 
Slika mjeseca
 
Pišite nam
 
 
 

 

 
  LETNJA ŠKOLA
Dana 5. jula 2014 u Podgorici u hotelu Ramada je bila otvorena Ljetnja škola slovačkog jezika i kulture. Modul "Šikovný jazýček slovenský" je pratilo 20 djece, a prisustvovali su i neki od roditelja. Djeci je na veoma intereantan način predavala Helena Ľos Ivoríková sa Lektorata slovačkoj jezika i kultúre u Beogradu.  Jedan od roditelja, čija su djeca učestvovala na Letnjoj školi je komentarisao: " Subotnja akcija je bila izvanredna, djeca su došla kući oduševljena, učili su roditelje i babe i djedove slovački jezik."
Dana 30. avgusta 2014 u Podgorici u hotelu Ramada je bio održan drugi dio Ljetnje škole. Modul Folkór je pratilo 15 djece uz prisustvovo nekih od roditelja. Predavanje Jan Slávik iz Kisača (Vojvodina) j imalo tri dijela. u prvom su naučili da pjevaju pjesmu "Pokapala na sálaši slanina", u drugom dijelu su naučili da plašu "Tancuj, tancuj" a u tećem dijelu da pjevaju i plešu "Čižíček, čižíček".
Projekt je podržala Kancelarija za Slovake u dijaspori.
 
  GLOBALNO SELO
Na izložbi u Delta city dna 19. avgusta Slovačku Republiku je reprezentovala gospodjica  Anna Melníčeková iz grada Vranov nad Topljov. Posjetioci su mogli da probaju specijalitete od sira poput brindze, parenice. Osim Slovačke na izložbi svoj štand su imale Južna Koreja, Turska, Azerbejdžan, Italija, Rumunija.
 
  POMOC ZA POPLAVLJENA PODRUCJA
Pomoć za poplavljena područja koju su prikupili članovi Crnogorsko slovačkog prijateljstva (CSP) bila je predata u Delta city dana 14.6.2014.
 
  SLOVENSKÝ MIKULÁŠ OBDAROVAL DETI V CIERNEJ HORE UŽ TRETÍ KRÁT
Mikuláša tento rok stvárnil Daniel Stracinský, evanjelický kazateľ, ktorý dlhodobo žije v meste Bar. Deťom priblížil symboliku darovania a darčekov. Objasnil, že Mikuláš meškal, ale predsa prišiel na sklonku roka, lebo mal dlhú cestu. Pred ceremóniou udelenia darčekov básne recitovali šesťročný chlapci Miloš Ćetković, vnuk Vlasty Stanišićovej Krajčíkovej z Budvy, Michal Spevák a Slaven Živaljević z Podgorice. Z projektu Mikuláš v Podgorici najväčšiu radosť majú deti a mládež, ktorých tento rok bolo 50, ale aj ich rodičia, lebo sa na tento spôsob príslušníci slovenskej komunity a ich priatelia pravidelne stretávajú.  V roku 2011 podelili 45 balíkov, v roku 2012 až 165 a projekt bol podporený Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí (USŽZ).
 
  APEL
Dragi prijatelji Ana Gedra treba našu pomoć. U septembru treba da se izvede operacija u Beogradu -Dečija klinika-Tiršova, tada će imati šest mjeseci. Dijagnoza glasi Tetralogija Fallot – treba odraditi četri intervencije na srcu. Zbog teškog materijalnog stanja Aninih roditelja, majke Crnogorke Branke i oca Slovaka Duška apelujemo na ljude koji su u mogućnosti da im novčano pomognu: Broj deviznog racuna beneficiary bank:NLB MONTENEGROBANKA AD,PODGORICA(SWIFT CODE:MNBAMEPG)MONTENEGRO/81000 PODGORICA/STANKA DRAGOJEVICA 46 in favour of:00-306-0006495.5 DUŠKO GEDRA ME25530003060006495562 ili kontakt telefon +38268082699 I +38267569413 NLB MONTENEGROBANKA AD,PODGORICA (SWIFT CODE:MNBAMEPG) MONTENEGRO 81000 PODGORICA/STANKA DRAGOJEVICA 46 in favour of: 00-306-0006495.5 DUŠKO GEDRA ME25530003060006495562. Kontakt telefoni su +38268082699 ili +38267569413 roditelji Branka i Duško Gedra.
 
 
  AKTUELNO
Uvaženi članovi,
U godini kada Slovaci u cijelom svijetu proslavljaju 1150 godina dolaska   slovenskih apoštola Svetog Kirila (Konstantina)   i Svetog Metodija na  terotoriju tadašnje Velikomoravske kraljevine (današnja Slovačka), 170 godina od proglašenja književnog slovačkog jezika i 150 godina osnivanja  Matice slovačke i mi Slovaci, koji živimo u Crnoj Gori obilježavamo šestu godišnjicu osnivanja organizacije, koja okuplja  etničke Slovake u Crnoj Gori. Dana  28. jula 2007. godine bila je osnovana organizacija Crnogorsko slovačko prijateljstvo. Prvih šest godina marljivog rada su protekle u afirmacije slovačke kulture, običaja i govorene riječi u zemlji i inostranstvu.
U septembru organizujemo Ljetnju školu na slovačkom jeziku. U prostorijama  novog Slovačkog doma na Jadranu, na poluostrovu Luštica.  Cilje  ljetnje škole  je obrazovanje najmladje generacije o  jeziku, kulturi i istoriji Slovačke i Slovaka.
Na kraju godine u decembru (6. decembra na imendan  Mikulaš, St. Nicolaus)već treći put Mikulaš će doći medju najmladje. Mikulaš u Podgorici ponovo okuplja najmladje potomke etničkih Slovaka, ali i drugu djecu.
 
  PLOVIDBA SKADARSKIM JEZEROM
U subotu 27. avgusta 2011.g.  Slovaci koji žive u Crnoj Gori su imali svoj dan. Nevladina  organizacija Crnogorsko-slovačo prijateljstvo (CSP) organizirala je plovidbu - krstarenje Skadarskim jezerom. Događaju je prisustvovalo 50 ljudi, to su bili uglavnom Slovaci koji žive u Crnoj Gori sa svojim članovima porodica.

Dva glavna organizatora ovog događaja bili su: Ondrej Vizi, direktor Prirodnjačkog muzeja Crne Gore i Michal Spevak, predsjednik CSP. Organizatorima je ruku išlo lijepo vrijeme - bio je lijep sunčan dan, uz blagi vjetar. Učestvovali su Slovaci iz raznih krajeva Crne Gore,  iz gradova poput Herceg Novog, Tivta, Budve, Ulcinja i, naravno, iz Podgorice.

Plovidba je trajala od 10 do 17 sati. Na brodu su se jeli gastronomski specijaliteti Brindzove haluški sa ovčjim sirom uz razne druge tradicionalne "grickalice" i naravno Borovičku. Nijesu falile ni crnogorske priganice, vino i riba. Učesnici su imali priliku da se kupaju u najvećem jezeru u jugoistočnoj Evropi. Za vrijeme putovanja predstavljena je publikacija Prve tri kroky, čije je izdavanje objavljeno podržalo Ureda za Slovake u dijaspori. Ovo je bila druga vožnja članova CSP na talasima Skadarskog jezera. Prvu plovidbu su crnogorski Slovaci organizovali u avgustu 2009.

Slovaci su se doselili u Crnoj Gori iz više talasa. Prvi doseljenici bili su austro-ugarski vojnici. U crkvenim knjigama postoji podatak da je Andrej Skladany iz grada Ružomberok došao u Kotora 1860. godine. Njegovi potomci i dan danas  žive u Kotoru. U novijoj eri doseljavali su se iz dva smjera: iz Slovačke i Vojvodine. Slovačke žene doseljavale su se uglavnom radi osnivanja porodice, najviše za vrijeme bivše Čehoslovačke, kad su migrirale u bivšu Jugoslaviju. Iz Vojvodine Slovaci su se doseljavali u Crnu Goru iz poslovnih razloga, ali i radi osnivanja porodica. Prema najnovijem popisu stanovništva u Crnoj Gori žive 73 Slovaka (formalno se toliko osoba deklarisalo), što je manje za 15 lica u poredjenju sa 2003.godinom, kada je zvanično 88 Slovaka živelo ovdje. U glavnom gradu Podgorici je zabilježio rast broja etničkih Slovaka sa 17 (2003.g.) na 25 osoba (2011.g.). Podgorica je u ovom kontekstu, grad sa najvećim brojem Slovaka koji žive u području Crne Gore, nakon čega slijedi Tivat sa 14 lica, Herceg Novi 13,  Bar 8, Budva 6 itd.

Misija Crnogorsko-slovačkog prijateljstva (CSP) je stalno produbljivanje saradnje između naroda i između Slovačke Republike i Crne Gore. Zato je simbol plovidbe ustvari dokaz postojanja etničke grupe Slovaka i njihovog suživota u Crnoj Gori.
 
  BRINDZOVE HALUŠKI

Ono što je za Nijemce u Bavarskoj Oktoberfest, za Italijane pica za Slovake su Brindzove haluški. U slovackom gradicu Krompahi bilo je održano 11. medunarodno prvenstvo u kuvanju i jedenju slovackog nacionalnog jela Brindzove halušky. Ucestvovalo je 14 ekipa, vecinom iz Slovacke, ali bilo je ucesnika iz Vojvodine, Hrvatske, Rumunije i Crne Gore što dokazuje tezu da za ovaj specijalitet ne postoje granice. Drugu godinu zaredom ucestvovala je i delegacija Crnogorsko-slovackog prijateljstva iz Podgorice. Skuvali su tri kilograma ovog jela za 14 minuta i 41 sekundi a potom su ga podijelili mnogobrojnoj publici, što je ova sa oduševljenjem prihvatila. "Komisija za kvalitet je ustanovila da su haluški Crnogorsko slovackog prijateljstva pripremljene odlicno i ako bi postojao interes kod restorana u Crnoj Gori preporučujem da angažuju ove kuvare" kazao je s oduševljenjem maestro František Turek, glavni kuvar iz hotela FIS u Štrbske Pleso, svjetski priznati gastronomski stručnjak i predsjednik Stručnog žirija za kvalitet. (foto priča)

 
 
  MEĐUNARODNI SAJAM KNJIGA U PODGORICI

Na 4. Medunarodnom podgorickom sajmu knjiga je po prvi put izlagala naša organizacija. Svecano smo predstavili i naše bilingvalne publikacije - "Slovaci u Crnoj Gori" i "Pjevajmo zajedno". Promociju su otvorili djeca iz plesne škole Fenix Herceg Novi. O knjigama su govorili Danica Spevak, Vesna Nikolic, Michal Spevak i Miruska Cmelik. Nas stand su posjetili i ministar kulture, sporta i medija Branislav Micunovic i pomocnik ministra Dragica Milic kao i drugi visoki predstavnici javnog života. CSP je još jednom afirmisano pred crnogorskom i medunarodnom javnošcu. (foto)

 
  OD OSNIVANJA DO SADA

Stručan referat o CSP (na slovačkom jeziku) (pdf format)

 
  SAFARIK U GORI

Slovačko kulturno umjetnčko društvo Safarik iz Novog Sada je obogatilo kulturnu ponudu sjevera Crne Gore. Zahvaljujući pomoći Ustanovi za Slovake u dijaspori i Skupštini Crne Gore uspješno je realizovan projekat "Safarik u Gori". Svoju reportoar su predstavili i muzičari Pavel i prijatelji. Više o ovome spektaklu pročitajte u Press clipingu. Vise fotografija pogledajte u rubrici Foto galerija.

 
Gombolce 2008   ČASOPIS GOMBOLCE 2008
Ovdje možete preuzeti časopis Slovaka iz dijaspore koji je napravljen na kursu Ljetnje škole žurnalistike u Bratislavi, avgusta 2008. godine. (pdf format)
 
  10. MEĐUNARODNO PRVENSTVO
Predstavnici naše nevladine organizacije ucestvovali su na jubilarnom 10. medunarodnom prvenstvu u kuvanju i jedenju slovackog nacionalnog jela Brindzove haluski u slovackom gradu Košice 28. juna 2008. Na ovom takmicenju bilo je važno ucestvovati, jer je slogan takmicenja bio "Humanost za život" i sav prihod je išao djeci bez roditeljskog staranja.

Po treci put se ovo takmicenje održalo u sklopu folklornog festivala CASSOVIA FOLKFEST. Takmicilo se 14 timova iz šest zemalja: Slovacka, Ceška, Madarska, Rumunija, Srbija i po prvi put predstavnike je imala Crna Gora. Tri ekipe su uspješno debitovale: Montenegro (Crna Gora), Liptovska Porubka (Slovacka) i Matica slovacka (Vojvodina). DETALJNIJE u rubrici Press clipping i u rubrici Z tlace (verzija na slovackom jeziku).
 
  KONCERT SLOVAČKE MUZIKE

U petak, 30. novembra, u KIC-u "Budo Tomovic" (Dodest), sa početkom u 19 časova, biće održan kulturno umjetnicki program, pod nazivom "Slovački koncert", u organizaciji NVO Crnogorsko-slovačko prijateljstvo. Crnogorskoj javnosti će te veceri biti predstavljen pozorišni komad Slavomira Mrožeka "Emigranti", u režiji Fedora Popova, sa glumcima Pavelom Breznikom o Jankom Kolarikom. Nakon predstave, gledaoci ce moci da uživaju u izvornoj slovackoj muzici petoclanog orkestra "Pavel i prijatelji". Ovaj koncert, koje je podržala Ustanova za inostrane Slovake, tek je najava niza aktivnosti ove nevladine organizacije. Crnogorsko-slovačko prijateljstvo do kraja godine imaće i svoj internet sajt, na kojem će njihovi simpatizeri i članovi moći da saznaju više o planovima ovog udruženja. :: slike sa koncerta

   
  OSNOVAN NVO CSP
Crnogorsko-slovačko prijateljstvo osnovano je juce u Podgorici. Cilj ovog udruženja je da promoviše i jača ekonomske, kulturne i naucne veze izmedu Crne Gore i Slovacke, kao i da omogući slovackim državljanima, za koje se pretpostavlja da ih ima oko 90 da njeguju slovački jezik i kulturu. Želja je bila, kako je rekla Vesna Nikolic, predsjednica udruženja, da iako Slovena ima malo, da se oni druže okupe i pokažu Crnogorcima da ih prihvataju i da žele da ih ukljuce u njihove programe.
- Osnovni cilj je prijateljstvo koje nas veže i koje treba da bude pokretacka snaga u cjelokupnom projektu, kao i da se podsjetimo da naši korjeni žive sve dok ima nas i našsih potomaka - rekla je Nikolićeva.
 
Najava događaja
 
 
 
 
Preporučujemo ...
 
Korisni linkovi